Najpogostejše bolezni zob pri mladičih psov

Zobna formula mlečnega zobovja in izraščanje zob
Mladiči psov imajo po 3 sekalce, 1 grabilec in 3 premolarje v vsaki čeljusti, torej 28 mlečnih zob. Mlečni sekalci izrastejo pri 3 – 4 tednih starosti, grabilci pri 3 – 6 tednih in premolarji pri 4 – 12 tednih starosti. Stalni zobje pričnejo izraščati pri 3 – 4 mesecih starosti živali, do 6. ali 7. meseca starosti živali pa je izraščanje stalnih zob končano.
Nepravilen ugriz
Normalen ugriz pri mladičih je enak kot pri odraslih psih. Ugriz mlečnega zobovja lahko ocenimo pri starosti 3 mesece, ko so izrasli vsi mlečni zobje. Če opazimo, da je ugriz napačen in živali povzroča poškodbe in bolečino in/ali onemogoča normalno rast čeljusti ali celo zapiranje gobca, svetujemo izdiranje mlečnih zob, ki povzročajo težave. Takšne zobe je smiselno izdreti čimprej, pri čemer se mora veterinar z vami pogovoriti tudi o možnih (neželenih) posledicah takšnega zdravljenja. Velikokrat se enake težave, kot jih je žival imela z mlečnimi zobmi, ponovijo na stalnem zobovju in zahtevajo ponovno zdravljenje. Zlasti če je vzrok napačnega ugriza nenormalna rast čeljusti (skeletna napaka), se le-ta smatra za dedno (čeprav je pri posamezni živali to težko dokazljivo), zato se vzreja takšnih živali odsvetuje.

Dokončno lahko ugriz ocenimo, ko so izrasli vsi stalni zobje in je večina rasti čeljusti zaključena, torej načeloma po 6. mesecu starosti živali.
Manjkajoči zobje
Če zoba ni videti v ustni votlini, je z rentgenskim slikanjem smiselno ugotoviti, zakaj. Če je mlečni zob prisoten, a ni izrasel, je možno, da ne bo dovolj prostora v čeljusti za izraščanje stalnega zoba. V tem primeru bo veterinar nad neizraslim zobom v minimalno invazivnem posegu za začetek prerezal dlesen, da bi zob lažje izrasel. Podobno velja za neizrasle stalne zobe. Če kateri od mlečnih zob prirojeno manjka, za žival to ne pomeni zdravstvene težave, bo pa manjkal tudi stalni zob, kar sicer tudi ni klinična težava, le lepotna.
Zaostali mlečni zobje
Pri starosti 4 mesece že izraščajo stalni sekalci, grabilci in nekateri premolarji, zato morajo mlečni zobje izpasti. Če pri živali opazimo, da je stalni zob izrasel, mlečni pa je še vedno prisoten, govorimo o zaostalih mlečnih zobeh, kar je zlasti pogosto pri psih majhnih pasem. Zaostali mlečni zobje motijo izraščanje stalnih zob (stalni zob nima prostora, da bi izrasel na ustreznem mestu) in lahko vodijo v nepravilen ugriz, ki živali lahko povzroča bolečine. Ker so zaostali mlečni zobje zelo tesno ob stalnih, prihaja tudi do povečanega nalaganja zobnih oblog in s tem do vnetja dlesni in celom propada obzobnih tkiv.

Vedno svetujemo, da zaostale mlečne zobe čimprej odstranimo (izderemo). Mlečni zobje so sorazmerno enako veliki kot stalni (približno 1/3 zoba predstavlja krona zoba, 2/3 pa korenina), imajo pa tanjše korenine in so zaradi obsežnejše zobne pulpe bolj krhki. Zato odstranitev mlečnih zob, zlasti če gre za grabilce (kar je najpogosteje) in zlasti, če dentalni rentgen pokaže, da so korenine še popolnoma prisotne, opravimo po principu kirurškega izdiranja zob v splošni anesteziji.

Nikakor ni primerno, da zaostale mlečne zobe majemo ali poskušamo na silo odstraniti ali celo odščipniti.
Čeprav ni potrjeno, da so napake v izraščanju posameznih zob dedne, pa je smiselno, da takšnih živali ne parimo, sploh če smo v liniji ugotovili podobne težave.
Poškodbe mlečnih zob
Poškodbe (mlečnih) zob so možne v katerikoli starosti. Zlomi mlečnih zob so precej pogosti.

Če se mlečni zob zlomi tako, da je izpostavljena zobna pulpa, potem je potrebno takšen zob izdreti čim prej, saj okužba in vnetje zoba lahko vodita v nepopravljive poškodbe zasnove za stalni zob, ki leži v neposredni bližini korenin(e) poškodovanega mlečnega zoba. Nezdravljena se sicer okužba lahko sčasoma razširi tudi na okolna tkiva. Zlomljenih mlečnih zob pri živalih ne zdravimo, pač pa jih odstranimo (izderemo) in sicer po principu kirurškega izdiranja zob.

Izdiranje mlečnih zob je, čeprav se zdijo zobje majhni, zahtevno, predvsem zaradi verjetnosti, da se med izdiranjem mlečnega zoba nepovratno poškoduje zasnova za stalni zob in/ali, da se mlečni zlob med izdiranjem zlomi. Postopek izdiranja vedno spremljamo z dentalnim rentgenom.

Če ste opazili težave pri vaši živali, se vedno posvetujte s svojim veterinarjem.